PCFB #14 x ENL: ‚Kosmos’ | pokaz plenerowy

reż. Andrzej Żuławski, 2015

29 sierpnia, sobota, 20:30

Pod Ciśnieniem
ul. Sudecka 96
Wrocław
Europejska Noc Literatury to coroczne wydarzenie organizowane przez Strefę Kultury Wrocław, w ramach którego 10 znanych aktorek i aktorów czyta na żywo 10 fragmentów europejskiej prozy w 10 nieoczekiwanych lokalizacjach. Tegorocznym tematem ENL-u jest „PODRÓŻ”, a wiedzie ona na osiedle Powstańców Śląskich.
KOSMOS, reż. Andrzej Żuławski, 2015
Ostatni film Andrzeja Żuławskiego jest jak artystyczny testament spisany młodzieżowym slangiem. Enfant terrible polskiego kina traktuje literacki pierwowzór Witolda Gombrowicza z właściwą sobie dezynwolturą. Akcja filmowego Kosmosu nie toczy się już w Zakopanem, lecz w zachodniej Europie, a z czasów międzywojnia została przeniesiona do współczesności. Przede wszystkim jednak powieść uważana przez wielu za najmroczniejszą w dorobku Gombrowicza została przekształcona w autentycznie zabawną farsę. W „Kosmosie” Żuławski, jak za najlepszych czasów, mknie przez fabułę w szaleńczym tempie, uwodzi nas pięknem pojedynczych kadrów i finezją językowych gier. W historii początkującego pisarza Witolda znajduje także pretekst do podzielenia się z widzem radością płynącą ze snucia opowieści i kreowania ekranowego świata.

Pokazowi towarzyszyć będzie krótkie wprowadzenie przygotowane przez Adama Kruka – dziennikarza i krytyka filmowego oraz programera PCFB.