komunia

Reżyseria: Anna Zamecka, 2016

19. kwietnia, czwartek, 19:30

Kino Nowe Horyzonty
Kazimierza Wielkiego 19a-21
Wrocław

Jeden z najgłośniejszych polskich filmów ostatnich lat – jednocześnie ciepła i cierpka opowieść o przedwczesnym dorastaniu. Po odejściu matki nastoletnia Ola opiekuje się zagubionym ojcem i autystycznym bratem, Nikodemem. Kiedy chłopak przystępuje do pierwszej komunii, Ola postanawia skleić na nowo rozbitą rodzinę. Czy jej plan się powiedzie? Gościem pokazu będzie reżyserka, Anna Zamecka, która w wywiadzie dla „Dwutygodnika” mówiła: napięcie, które czuć w filmie, towarzyszyło nam nieustannie. Myśmy w pewnym momencie chyba stali się rodziną, a w rodzinie wszystko wolno. Nikt się nie ograniczał. Komunia odniosła ogromny światowy sukces: od premiery i zwycięstwa na festiwalu w Locarno po nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za najlepszy dokument.

gość: Anna Zamecka

Polska reżyserka, scenarzystka i producentka. Studiowała dziennikarstwo, antropologię i fotografię w Warszawie i Kopenhadze.

Jej pełnometrażowy debiut „Komunia”  (2016) zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach, m.in. na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Warszawskim Festiwalu Filmowym,  Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Listapad” w Mińsku, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Yamagata w Japonii, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych DMZ Docs w Korei, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „It’s All True” w Sao Paulo.  Film otrzymał również nagrodę Polskiej Akademii Filmowej dla najlepszego dokumentu  2017 oraz nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla najlepszego dokumentu 2017.